Żebrowski: Z powodów rodzinnych i partyjnych PiS nie będzie skłonny do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem [WIDEO]

– Śledztwo ws. Jedwabnego, które zostało wówczas wszczęte (a równolegle rozpoczęła się ekshumacja) zostało natychmiast przerwane, wyciszone – mówi Leszek Żebrowski w najnowszym materiale dla kanału Wykleci.tv – Nie pozwolono tego kontynuować.

– Z powodów rodzinnych i partyjnych obecne władze nie będą skłonne do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem. Godziłoby to w byłego prezydenta – dodaje.

Od 2000 r. IPN prowadził postępowanie w sprawie tego pogromu. W toku postępowania przesłuchano 111 żyjących świadków. Postanowieniem z 30 czerwca 2003 r. śledztwo umorzono z powodu … niewykrycia innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, którzy wcześniej zostali osądzeni przez polski wymiar sprawiedliwości.

– Jeśli już władze Polski chciały być tak eleganckie i szanować prawo żydowskie, winny zaczerpnąć informacji przede wszystkim od religijnych Żydów, znanych i uznanych specjalistów prawa żydowskiego i żydowskiej tradycji, a nie polegać na słowach jednego amerykańskiego rabina i ulegać naciskom polsko-amerykańskich żydowskich lewaków – mówiła o odstąpieniu od ekshumacji, zarządzonym przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, historyk dr Ewa Kurek.

REKLAMA/Advertisement