REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Jean-Marie Le Pen przegrał apelację w związku z usunięciem go z Frontu Narodowego

445

Założyciel i wieloletni przywódca Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pen, przegrał dzisiaj w sądzie apelacyjnym w Wersalu sprawę, jaką wytoczył obecnej przywódczyni partii – swojej córce Marine.

Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję Frontu, na mocy której w maju 2015 r. został zawieszony w prawach członka Frontu Narodowego. Przewodnicząca ugrupowania, Marine Le Pen, zorganizowała mailowe referendum, w którym działacze zadecydowali o pozbawieniu Jeana-Marie Le Pena tytułu honorowego prezesa (większością ponad 94% głosów). W lipcu tego samego roku obie decyzje zostały unieważnione sądownie z powodów proceduralnych. W sierpniu komisja dyscyplinarna partii zdecydowała o wykluczeniu go z partii. W następnym miesiącu powołał własne stowarzyszenie polityczne pod nazwą Rassemblement bleu blanc rouge.

Jednocześnie wyrok stanowi, iż Jean-Marie może dożywotnio zachować funkcję honorowego przewodniczącego partii. Podczas najbliższego kongresu delegaci mają głosować w sprawie nowej nazwy partii. Jean-Marie Le Pen wypowiedział się na Twitterze w zeszłym miesiącu, że zmiana nazwy może oznaczać “prawdziwą zdradę” w stosunku do dziesięcioleci tradycji i dokonań FN.

Reklama / Advertisement

za: euronews.com

Reklama / Advertisement