REKLAMA

REKLAMA

Japonia: Wkrótce powrót komercyjnego wielorybnictwa

172

Po szczycie G-20 rząd Japonii ma ogłosić limit wielorybów, które mogą zostać odłowione w celach komercyjnych. Tym samym, Tokio wraca po 31 latach do praktyki, która jest mocno krytykowana, przede wszystkim przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

W 1988 roku Japonia zaprzestała polowań na wieloryby, co było reakcją na moratorium Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa. W grudniu ubiegłego roku, kraj ten zdecydował się wycofać z tej organizacji. Członkostwo ma oficjalnie wygasnąć 30 czerwca, a wówczas Tokio ma wznowić wielorybnictwo na Morzu Antarktycznym i Północnym Pacyfiku – w celach komercyjnych i naukowych. Minister rybołówstwa Japonii mówi, że praktyki te nie zaszkodzą populacji morskich ssaków:

– Będzie on mieścić się w zakresie przyjętym przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą. Przy takim obliczeniu populacja wielorybów nie spadnie nawet po 100 latach odłowu – komentuje Takamori Yoshikawa.

REKLAMA

Szczyt G-20 odbędzie się 28 i 29 czerwca w japońskiej Osace. Kraj ten po raz pierwszy będzie gościł przywódców najbogatszych państw świata, a przewodniczyć mu ma japoński premier Shinzo Abe.

za: tvp.info

REKLAMA