REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Izraelski minister po spotkaniu z Gowinem pewien “skasowania” ustawy o IPN

1103

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin oraz Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW przebywają z oficjalną wizytą w Izraelu.

Dzisiaj delegacja wraz z przedstawicielami izraelskiego resortu nauki odwiedzi Muzeum Historii Holokaustu, a także spotkają się z przewodniczącym Yad Vashem, Avnerem Shalevem. Wczoraj natomiast Gowin widział się z ministrem nauki i technologii Izraela, Ofirem Akunisem.

– Są między nami kwestie sporne, to dotyczy ustawy o IPN. Zapewniłem naszych izraelskich partnerów, że intencją polskiego rządu i polskiego społeczeństw nie jest w najmniejszej mierze kwestionowanie jakiejkolwiek cząstki prawdy o tym, czym był Holokaust. A jedynie sprzeciwianie się kłamstwu historycznemu, jakim jest zrzucenie współodpowiedzialności za Holokaust na cały polski naród – powiedział po spotkaniu, cytowany przez “Rzeczpospolitą” wicepremier.

Reklama / Advertisement

– Wierzę, że to nieporozumienie wokół nowelizacji ustawy o IPN uda się szybko usunąć. Nasz rząd będzie czekał na orzeczenie TK. My nasze stanowisko wyraziliśmy poprzez opinię Prokuratora Generalnego, który rzeczywiście podważył chyba najistotniejszy element tej ustawy. Ja mam nadzieję, że TK podzieli stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie ustawy o IPN.

Swojego zadowolenia nie ukrywał Akunis, który stwierdził:

– Cieszę się, że minister Gowin i jego delegacja są w naszym kraju. Oczekujemy na decyzję TK, później wspólnie zdecydujemy co robić dalej. Powiedziałem to w izraelskich mediach, powiem i teraz: Ta ustawa była błędem. Teraz ustawa jest w rękach sądu, mam nadzieję, że ustawa zostanie w całości “skasowana” przez TK.

Reklama / Advertisement

za: rp.pl

Reklama / Advertisement