REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Izraelski dyplomata wyraził życzenie, aby Polska przeniosła swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy

683

Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Ron Dermer wyraził życzenie, aby Polska wkrótce przeniosła swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – informuje “Jewish News Syndicate”.

Dermer przedstawił tę uwagę na wspólnej uroczystości zorganizowanej przez ambasadę izraelską i polską w Waszyngtonie z okazji 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 70-ej rocznicy izraelskiej państwowości. Przy okazji zapalono też świece chanukowe.

– Relacje między naszymi dwoma krajami są tak silne, że mam nadzieję, że w przyszłym roku polski ambasador w Izraelu pójdzie w ślady amerykańskiego ambasadora w Izraelu i zapali menorę w polskiej ambasadzie w Izraelu w Jerozolimie – stwierdził dyplomata, po czym nawiązał do zmian w ustawie o IPN. – Cieszę się, że nasze dwa rządy mogły osiągnąć porozumienie, które pozwala nam zarówno szanować przeszłość, jak i współpracować, aby budować wspólną przyszłość.

Reklama / Advertisement

Organizacja Narodów Zjednoczonych i większość państw nie uznają Jerozolimy jako stolicy Izraela, pozostawiając tę kwestię sporną do wyjaśnienia podczas przyszłych negocjacji izraelsko-palestyńskich. Państwa te swoje ambasady utrzymuje w Tel Awiwie. W grudniu 2017 r. prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i wydał Departamentowi Stanu polecenie rozpoczęcia procedury przenoszenia amerykańskiej ambasady do tego miasta, na mocy uchwalonej w 1995 ustawy o ambasadzie w Jerozolimie. W ślad za tym krokiem poszło kilka kolejnych państw.

Foto: TT/@AmbDermer
za: jns.org

„Times of Israel” o Morawieckim: Polska uczyniła premierem byłego bankiera o żydowskich korzeniach

Reklama / Advertisement