Izraelska gazeta: “Polscy posłowie udzielają wstępnej zgody na zwrot mienia utraconego podczas Holokaustu”

Rządząca w kraju partia Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się skrajnie prawicowym próbom zablokowania państwa przed spełnieniem próśb USA o odszkodowanie dla osób, które przeżyły Holokaust, za mienie skonfiskowane podczas II wojny światowej – pisze “Haaretz”, najstarszy dziennik poranny w języku hebrajskim, wydawany w Izraelu.

Obywatelski projekt ustawy „STOP 447” został wczoraj przez posłów skierowany do dalszych prac w sejmowych komisjach.  Za jego przyjęciem głosowało 26 posłów (4 z PiS, 5  z KO, 7 z PSL-Koalicji Polskiej, 10 z Konfederacji). Za odrzuceniem zagłosowało 420 posłów, przy czymm 7 wstrzymało się od głosu a 7 nie wzięło udziału w głosowaniu.

REKLAMA/Advertisement

Izraelski dziennik już w tytule artykułu uznał, że “polscy posłowie udzielają wstępnej zgody na zwrot mienia utraconego podczas Holokaustu”. Podkreślono, że realizacja roszczeń ma odbyć się wskutek uchwalenia w USA ustawy JUST, znanej u nas jako 447.

– PiS wcześniej ostro skrytykował projekt ustawy STOP 447, mówiąc że jej inicjatorzy, związani ze skrajną prawicą, chcą podważyć partnerstwo Polski z USA – pisze autor artykułu.

REKLAMA/Advertisement

Powiadomił też czytelnikówi, iż poseł PiS  Arkadiusz Mularczyk przyznał, że jego partia nie popiera projektu ale “szanując jednak głos obywateli, którzy podpisali się pod projektem, PiS wyraził gotowość do prac nad nim w komisji sejmowej”.

REKLAMA/Advertisement