Izraelska aktorka zagra tytułową rolę w hollywoodzkim filmie „Irena Sendlerowa”

Gwiazda „Wonder Woman”, izraelska aktorka i modelka Gal Gadot będzie producentką i odtwórczynią tytułowej roli w „Irenie Sendlerowej”, filmie który zrealizuje hollywoodzka wytwórnia Warner Bros.

34-letnia Gadot wystąpiła m.in. w serii “Szybcy i wściekli” oraz jako tytułowa “Wonder Woman”. Jej babcia ze strony matki mieszka w Warszawie.

REKLAMA/Advertisement

Irena Sendlerowa była szefową wydziału Rady Pomocy Żydom “Żegota”. Pomagała Żydom, a szczególnie ich dzieciom. Wyprowadziła około dwa i pół tysiąca dzieci zza murów Getta. Niektóre usypiała lekami, by wyglądały na martwe – dzięki temu były wywożone w workach jako ofiary tyfusu. Innym kazała się zwijać w kłębek i pakować się do walizek albo układała je w skrzyniach i przykrywała cegłami. Po “aryjskiej stronie” dla niemowląt szykowała akty chrztu, a starszym załatwiała metryki polskich dzieci, które zginęły w nalotach. Umieszczała je w polskich rodzinach, w sierocińcach, klasztorach. Żydowskie matki nieraz miesiącami przygotowywały swoje dzieci do nowego życia po drugiej stronie muru.

W październiku 1943 r. została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Jad Waszem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. otrzymała Order Orła Białego.

REKLAMA/Advertisement

za: variety.com