Izrael składa wniosek o przyjęcie do UE. Von der Leyen: “Cieszymy się! Możliwy dwuletni tryb przyśpieszony”

Stosunki między Izraelem a Unią Europejską są określone w Europejskiej Polityce Sąsiedztwa (EPS), Partnerstwie Euro-śródziemnomorskim i Unii dla Śródziemnomorza. Główne powiązania prawne między Izraelem a UE określa układ stowarzyszeniowy z 1995 r . Układ stowarzyszeniowy jest umową międzynarodową, którą Unia Europejska zawiera z krajami trzecimi, której celem jest ustanowienie ram wszechstronnego prowadzenia stosunków dwustronnych. W niektórych przypadkach umowa przygotowuje kraje do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej.

Dlatego nie do końca szokująca jest deklaracja liderów Państwa Izrael. 

– Gospodarczy kryzys, który powoduje pandemia przekonał nas ostatecznie, że działać trzeba wspólnie. Od lat owocnie współpracujemy z państwami Unii Europejskiej. Izrael wiele na tym skorzystał. Nie jest tajemnicą, że należymy do wielu europejskich stowarzyszeń i instytucji. Nasi sportowcy nie występują w zawodach azjatyckich, lecz właśnie europejskich. Wspólna cywilizacja judeo-chrześcijańska wiąże nas z Europą. Czas, by te więzy zacieśnić. Czas, by przystąpić do UE – powiedział dzisiaj rano w publicznej telewizji Kan 11 premier Benjamin Netanjahu.

Bardzo pozytywnie zareagowała na to giełda w Tel Awiwie, notując pierwsze od tygodnia wzrosty notowań. Większość polityków, niezależnie od opcji, poparła szefa rządu. Jedynie Jisra’el Kac wyraził niezadowolenie z faktu, że jego kraj miałby być w jednym bloku z “antysemicką Polską”.

Wydaje się, że deklaracja Netanjahu nie była zaskoczeniem dla eurokratów. Prawdopodobnie zostali oni wcześniej uprzedzeni. Ursula von der Leyen – szefowa Komisji Europejskiej (KE) – już godzinę po wystąpieniu żydowskiego lidera przesłała mediom swoje stanowisko, w którym obiecała “dwuletni tryb przyśpieszony” i zapewniła o tym, że organy UE są zachwycone możliwością pozyskania nowego członka.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

REKLAMA/Advertisement

P.S. Sprawdź dzisiejszą datę!