Izrael dopuszczał się zbrodni wojennych na Palestyńczykach?! Tak mówi raport ONZ …

Według śledczych z ONZ Izrael mógł dopuszczać się zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, kiedy siły tego państwa dopuszczały się brutalnego tłumienia protestów Palestyńczyków w ubiegłym roku. Ich bilans to 189 ofiar śmiertelnych i ponad 6100 rannych w czasie demonstracji w Strefie Gazy. Tel Awiw odrzuca te oskarżenia.

Dzisiaj opublikowany został raport Rady Praw Człowieka ONZ dotyczący tej sprawy i okresu od 30 marca do 31 grudnia 2018 roku. W dokumencie zarzuca się, że siły izraelskie „zabijały i raniły palestyńskich demonstrantów, którzy nie stanowili bezpośredniego zagrożenia (…) ani nie uczestniczyli bezpośrednio we wrogich aktach”.

REKLAMA/Advertisement

Wskazuje on, że wśród śmiertelnych ofiar było 35 dzieci, dwóch dziennikarzy oraz trzech „wyraźnie oznakowanych” ratowników medycznych. Eksperci ONZ uznali, że niektóre z działań Izraela mogą być zbrodniami wojennymi albo zbrodniami przeciwko ludzkości i zaznaczono, że Izrael powinien rozpocząć śledztwo w tej sprawie. Podano też “poufne informacje” o tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie – izraelskich dowódcach i snajperach. Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachellet ma przekazać ustalenia dokumentu do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Izrael odrzuca te oskarżenia i nazywa je “teatrem absurdu”. P.o. szefa izraelskiej dyplomacji, a znany przede wszystkim z rasistowskich i antypolskich wypowiedzi Israel Katz oskarżył ONZ o „wyprodukowanie kolejnego wrogiego, zakłamanego i stronniczego raportu przeciwko Państwu Izrael”.

REKLAMA/Advertisement

– Nikt nie może odmówić Izraelowi prawa do samoobrony i obowiązku bronienia swych obywateli i granic przed atakami – stwierdził Katz. Palestyńczycy od zeszłego roku protestują na granicy między Strefą Gazy i Izraelem i domagają się złagodzenia blokady tej enklawy oraz uznania przez Izrael ich prawa do powrotu do swoich domów na terytorium Izraela, z których zostali wygnani po 1948 roku, kiedy powstało państwo Izrael.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement