REKLAMA

REKLAMA

Izrael członkiem UE zamiast Wielkiej Brytanii. Referendum jeszcze w tym roku – obiecuje Netanjahu

4329

Benjamin Netanjahu obiecał narodowi izraelskiemu referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, po tym jak Bruksela przyznała, że ​​jest we wspólnocie dla niego po opuszczeniu Wielkiej Brytanii – informuje “Times of Israel”.

Walczący z zarzutami dot. korupcji premier wypowiedział się na ten temat podczas konferencji prasowej na temat konkursu piosenki Eurowizji, która odbędzie się w Izraelu w maju.

– UE uważa, że ​​Izrael powinien zastąpić Wielką Brytanię po marcu – powiedział Netanjahu, w odpowiedzi na pytanie o zapowiedzi częściowego bojkotowania konkursu. – Jeśli chcą, żebyśmy zastąpili Wielką Brytanię, wydawałoby się dziwne bojkotowanie nas. Przedstawię to narodowi izraelskiemu, organizując referendum ws. członkostwa po Eurowizji. Bruksela jest optymistycznie nastawiona w kwestii gospodarki. Uważa się, że strefa euro będzie obfitować w liczne transakcje handlowe w nadchodzących latach, transakcje w których Izrael mógłby być stroną, więc musimy o tym pomyśleć.

REKLAMA

– Jesteśmy największym na świecie rynkiem wewnętrznym, najbliższym rynkiem dla Izraela i najlepszym środowiskiem biznesowym. Dzięki innowacyjnej i prężnej gospodarce Izraela ten mariaż ma sens – wypowiedziała się na ten temat Esther Giaufret, ambasador UE w Izraelu.

Nie wiadomo jednak, jak rozwiązana byłaby w taki razie kwestia praw człowieka, wciąż krwawiąca sprawa palestyńska. Przy drastycznych środkach bezpieczeństwa stosowanych przez władze tego kraju trudno sobie też wyobrazić przystąpienie do strefy Schengen. Niewykluczone, że jest to jedynie przedwyborcza obietenica premiera przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 9 kwietnia.

REKLAMA

za: timesofisrael.com

Dr Kwiecień: UE zaczyna grać na taki scenariusz, że Brexitu nie będzie [WIDEO]

REKLAMA