REKLAMA

REKLAMA

Iskrzy w dyplomacji – Norwegia wydala polskiego konsula

443

Władze norweskie wezwały władze polskie do odwołania konsula dr Slawomira Kowalskiego z pracy w konsulacie w Oslo – informuje portal norwegia1.pl – Dziś gazeta VG w rozmowie z rzecznikiem prasowym Per Bardalen Wiggen z Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzyskała potwierdzenie tych informacji. Jak możemy przeczytać w artykule gazety VG ”Bakgrunnen er at hans opptreden i en rekke konsulære saker, blant annet i sin oppførsel mot offentlige tjenestemenn, som ikke er forenlig med hans rolle som diplomat” – oznacza to, że powodem decyzji jest zachowanie konsula w sprawach i przeciwko urzednikom państwowym, które nie należały do jego roli, jako dyplomaty.

Polski dyplomata jest znany z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci – udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci.

REKLAMA

Z urzędem tym miała problemy również obywatelka tego kraju – Silje Garmo, która z córeczką zbiegła do Polski. W Norwegii była przez parę miesięcy inwigilowana przez Barnevernet. Urząd ten – podobnie jak jego niemiecki odpowiednik Jugendamt – znany jest z bezpodstawnego odbierania dzieci rodzicom. Garmo grożono tym, kiedy jeszcze była w ciąży, a podanym powodem miał być….„zespół przewlekłego zmęczenia” oraz nadużywanie paracetamolu. Zarzuty urzędników nie były poparte dowodami”, jak informował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który od września 2017 r. pomagał kobiecie.

W grudniu ub.r. resort spraw zagranicznych “uwzględnił odwołanie prawników Ordo Iuris i udzielił Silje Garmo i jej małej córeczce Eirze azylu z powodu naruszenia jej praw i wolności przez Barnevernet w Królestwie Norwegii”.

REKLAMA