Iran wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Donalda Trumpa. Prosi o pomoc Interpol

Iran wydał międzynarodowy nakaz aresztowania i zwrócił się do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu prezydenta USA Donalda Trumpa i dziesiątek innych osób, które według Teheranu przeprowadziły atak za pomcoą dronów, który zabił irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego w Bagdadzie.

Dowódca sił Ghods, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, zabity został w amerykańskim ataku powietrznym podczas wizyty w stolicy Iraku na początku roku. Atak miał miejsce podczas narastającego politycznego napięcia między USA a Iranem oraz protestów społecznych w Iraku. Wraz z irańskim generałem zginęło 8 innych osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis, reprezentujący szyickie Siły Mobilizacji Ludowej. Na pocz. tego miesiąca Islamska Republika Iranu poinformowała o skazaniu na śmierć Mahmuda Musawiego Madżda, uznanego za winnego szpiegostwa na rzecz Mosadu i CIA i przekazania informacji umożliwiających przeprowadzenie zamachu na Ghasema Solejmaniego.

Prokurator z Teheranu Ali Alqasimehr powiedział dzisiaj, że Trump wraz z ponad 30 innymi osobami został przez jego kraj oskarżony o udział w zamachu z 3 stycznia, w którym zginął generał i grozi mu “oskarżenie o morderstwo i terroryzm”, podała półoficjalna agencja informacyjna ISNA. Podkreślił, że Iran będzie kontynuował ściganie nawet po zakończeniu jego prezydentury.

Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

REKLAMA/Advertisement