Iran uznaje armię amerykańską za terrorystów, a rząd w Waszyngtonie za “sponsora terroryzmu”.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani podpisał ustawę, wedle której amerykańska armia stacjonująca w rejonie Bliskiego Wschodu została uznana za terrorystów, a amerykańskie władze uznane zostały za “sponsora terroryzmu”.

Ustawę przyjął irański parlament w ubiegłym tygodniu i stanowi ona odpowiedź na decyzję Departamentu Stanu USA, który przed dwoma tygodniami wpisał Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych. Według nowej ustawy Iran uznał Centralne Dowództwo armii USA za organizację terrorystyczną, która odpowiedzialna jest za działania w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie. W tej sytuacji, zdaniem wiceszefa irańskiego MSZ Abbasa Arakcziego wojska Iranu mają prawo teraz zaatakować US Army, która stacjonuje na Bliskim Wschodzie.

REKLAMA/Advertisement

Przedstawiciele Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej wiele razy zapowiadali, że bazy wojsk amerykańskich na Bliskim Wschodzie oraz amerykańskie lotniskowce w Zatoce Perskiej są w zasięgu irańskich rakiety. Wpisanie Korpusu Strażników na listę organizacji terrorystycznych przez Departament Stanu jest precedensem – po raz pierwszy znalazło się na niej inne państwo.

Relacje między USA a Iranem pogorszyły się w maju ubiegłego roku, kiedy prezydent Donald Trump wypowiedział umowę nuklearną z 2015 roku podpisaną między Teheranem a sześcioma światowymi mocarstwami. Następnie Trump przywrócił sankcje wobec Iranu.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podało szczegóły nt. Marszu #STOP447 – udostępnij dalej! [WIDEO]