REKLAMA

Reklama

Iran nie będzie uczestniczył w konferencji w Warszawie. Czaputowicz: Postrzegany jest jako problem.

369

– Iran nie zostanie zaproszony na konferencję bliskowschodnią do Warszawy – stwierdził w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który jest jednym z reprezentantów naszego kraju na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

W połowie lutego Polska i Stany Zjednoczone ma organizować konferencję dotyczącą Bliskiego Wschodu, o czym pierwszy poinformował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Dotyczyć ma ona problemów tamtego regionu, a Iran uznał to za działania wymierzone w jego interesy.

REKLAMA

W środę prezydent Andrzej Duda powiedział, że kwestia udziału Iranu w konferencji jest otwarta. Dzisiaj jednak minister Jacek Czaputowicz powiedział, że nie będzie zaproszenia dla Teheranu ze względu na umowę ze Stanami Zjednoczonymi.

– Iran nie zostanie zaproszony, to zostało ustalone, zresztą władze w Iranie zostały o tym poinformowane. Iran jest tutaj postrzegany jako pewien problem i ustaliliśmy, że ta konferencja, która będzie dotyczyć nie przede wszystkim Iranu, ale generalnie problemu zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, ona się odbędzie w grupie tych państw z regionu, a także głównych państw ze świata i z Unii Europejskiej – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Reklama

Czeputowicz powiedzał w rozmowie z Polskim Radiem, że o tej sprawie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Według ministra, prezydent miał na myśli otwarty program konferencji, a nie zaproszenie dla Iranu. Szef MSZ zaprzeczył doniesieniom dziennika „The Wall Street Journal”, że konferencja może zostać odwołana z powodu zbyt małej liczby gości. Udziału w konferencji odmówili przedstawiciele niemieckiego rządu oraz szefowa unijnej dyplomacji.

za: tvp.info

REKLAMA