REKLAMA

REKLAMA

IPN zidentyfikował kolejne ofiary reżimu komunistycznego oraz UPA. Są wśród nich narodowcy [WIDEO]

654

Dzisiaj przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczyli noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Wszyscy oni są naszymi narodowymi bohaterami. Wszyscy zasługują na cześć i pamięć. Wszystkim mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę. Bo przecież jesteśmy „stróżami naszych braci” – pisał Zbigniew Herbert w wierszu Pan Cogito o potrzebie ścisłości – i niezależnie od tego, „jak trudno ustalić imiona / wszystkich tych co zginęli / w walce z władzą nieludzką” musimy kontynuować starania, aby każdego z nich „zawołać po imieniu”, umieszczając nazwisko na jego autentycznym grobie. I jestem przekonany, że będziemy to czynić, chociaż zapewne nigdy nie nadejdzie moment, kiedy moglibyśmy powiedzieć: to już koniec, odnaleźliśmy wszystkich. Powtórzę to, co już wielokrotnie mówiłem: wypełniając tę powinność wobec narodowych bohaterów, przywracamy dobre imię i godność nie im, lecz Rzeczypospolitej. Wolna Polska jest im to winna – te słowa z listu nieobecnego z powodu wizyty w USA Andrzeja Dudy odczytano podczas uroczystości.

Wśród zidentyfikowanych są również narodowcy – żołnierze NOW, NSZ i NZW: ppor. Józef Kołodziej ps. Wichura”, Ernest Kozubek ps. „Grom”, ppor. Adam Kuchciewicz ps. „Iskra”, „Wiktor”, Lucjan Marchel, Zygmunt Marchel ps. „Sternik”, Mikołaj Mazur ps. „Pasek”, Władysław Nowak ps. „Groźny”, Józef Olszar ps. „Ojciec”, Bolesław Palarz ps. „Ogień”.

REKLAMA

Pełna lista z krótkimi biogramami na stronie IPN: ipn.gov.pl

REKLAMA

 

Petycja w obronie księdza prałata dr Romana Kneblewskiego