IPN wyda książkę o Uderzeniowych Batalionach Kadrowych – partyzanckiej formacji przedwojennego RNR Falanga

Instytut Historyczny IPN zapowiedział wydanie albumu autorstwa Kazimierza Krajewskiego pt. “Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych”. Do albumu “Życie i śmierć dla Polski” dołączona jest płyta “Wymarsz Uderzenia” zawierająca piosenki i utwory poetyckie twórców z kręgu konspiracyjnego pisma “Sztuka i Naród” – w wykonaniu zespołu Contra Mundum.

– Niezależnie od wszelkich trudności partyzanci spod znaku UBK walczyli z obydwoma wrogami wolności naszego kraju – Niemcami i Sowietami. Uderzeniowe Bataliony Kadrowe przeszły długi szlak bojowy – spod Warszawy, przez Podlasie, Białostocczyznę, Prusy Wschodnie, Litwę – na Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Konfederaci uczestniczyli w operacji “Ostra Brama”, walczyli też w szeregach 30 Poleskiej DP AK i Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań oddziałów UBK pozostały setki partyzanckich mogił – czytamy na stronie IPN.

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe były oddziałami partyzanckimi Konfederacji Narodu działającymi w latach 1942-1944 (od 1943 r. w ramach oddziałów Armii Krajowej). Konfederacja Narodu (KN) była organizacją konspiracyjną o charakterze polityczno-wojskowym działającą w latach 1940-1943 a stworzoną w środowisku działaczy RNR-Falanga. Falanga powstała wiosną 1935 r., w wyniku rozłamu w Obozie Narodowo-Radykalnym. Przywódcą jej był Bolesław Piasecki, od którego inicjałów członkowie Falangi byli nazywani bepistami.

REKLAMA/Advertisement