Po interwencji ambasador USA repolonizacja mediów odwołana? MKiDN nie prowadzi prac legislacyjnych w tej dziedzinie

Repolonizacja mediów to kolejny głośny wyborczy slogan Prawa i Sprawiedliwości, z którego partia rządząca się wycofuje. Poseł tej partii – Jerzy Gosiewski – jeszcze w lipcu złożył interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, w której pisał:

– Moi wyborcy żądają repolonizacji mediów.

Ja również dołączam swój wniosek o rozważenie możliwości repolonizacji mediów w Polsce.

Dla zobrazowania, głównie ustnych, ale zdarza się, że i pisemnych, wniosków w tej sprawie, zacytuję jeden z listów:

“.Szanowny Pan Poseł Jerzy Antoni Gosiewski

REKLAMA/Advertisement

31-go lipca odbędzie się proces przeciw Warszawskiej Gazecie, którą pozwał szef Ringier Axel Springer Media AG – antypolonita Marek Dekan, usiłujący zniszczyć wolność słowa w Polsce i instruujący dziennikarzy, jak mają walczyć z polskim rządem. Ten rzucony przez rząd niemiecki agent do walki z polskością, śmie rządzić się w Polsce, realizując niemieckie interesy i próbując niszczyć najbardziej niezależny prawicowy tygodnik polski.

Jestem zaniepokojona bierną postawą polityków, którzy, choć obiecywali walkę o repolonizację mediów, zachowują milczenie w tej sprawie.

Wzywam posłów i senatorów, na których głosowałam, aby rozpoczęli aktywne działanie w tej sprawie i stanowczo przeciwstawili się niszczącej działalności niemieckich agentów wpływu.

Z poważaniem..”

Panie Ministrze!

Kto w Polsce odpowiada za nadzór nad mediami w kraju i za granicą naszego kraju w zakresie dbałości o dobre imię naszego Państwa, naszych Rodaków, naszej ojczyzny?

Kto w Polsce podejmuje natychmiastowe i zdecydowane działania prawne, w tym karne, w przypadku szkalowania dobrego imienia Polaków, naszego Państwa, naszej Ojczyzny?

Czy rozważy Pan możliwość pilnej repolonizacji mediów w Polsce?

 

ABW wkroczyła do domu operatora TVN. Będą mu postawione zarzuty o propagowanie nazizmu!

Przed kilkoma dniami wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odpowiedział na to zapytanie:

– Odnosząc się do kwestii dekoncentracji w mediach w Polsce, uprzejmie informuję, iż aktualnie MKiDN nie prowadzi prac legislacyjnych w tej dziedzinie. Niemniej jednak prowadzone są prace analityczne, których celem jest ustalenie, jak wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań mogłyby wyglądać w świetle prawa europejskiego, międzynarodowych zobowiązań Polski i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przeprowadzane jest szerokie studium prawnoporównawcze ze szczególnym uwzględnieniem obowiązujących już rozwiązań innych państw europejskich.

Co ciekawe, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl wiceminister kultury Paweł Lewandowski powiedział, że “prace analityczne są tak naprawdę zakończone. Zakończyły się w lutym tego roku”.

– Zleciliśmy dwie analizy i na tym się skończyło, były inne priorytety. Analizy przygotowywał departament, który pracuje jednocześnie nad kilkoma innymi projektami, a ponieważ nie było na ten projekt jakiegoś szczególnego nacisku i mieliśmy pilniejsze sprawy, na tym nasza praca się zakończyła – dodał.

Nie sposób nie przypomnieć głośnej wypowiedzi ambasador USA w naszym kraju – Georgette Mosbacher, która na spotkaniu z posłami powiedziała, iż jest “w Kongresie wielka sympatia dla Polski, ale jest jedna rzecz, która może zepsuć te stosunki to zamach na wolne media. Ostrzegam, bo jestem szczera.”

Georgette Mosbacher, zaraz po nominacji na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce odpowiadała w czerwcu na pytania członków komisji spraw zagranicznych Senatu w Waszyngtonie. Przedstawicielka rządu Donalda Trumpa nie wykazała się nawet odrobiną dyplomatycznego kunsztu i wywierała presję na nasz kraj w sprawie ustawy o IPN oraz rzekomego antysemityzmu.

Co bardziej szokujące, Mosbacher nie ukrywała, że będzie naciskać na przyjęcie przez Polskę . islamskich imigrantów. Pytana o tę kwestię stwierdziła:

– Będę pracować z polskim rządem nad tą sytuacją, by wzięli na siebie sprawiedliwą część – powiedziała, a także dodała, że “może to być trudniejsze niż się wydaje, ale sądzę że naszą wspólną wartością jest troska o tych w trudnej sytuacji”.

za: sejm.gov.pl
sejm.gov.pl
wirtualnemedia.pl