REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Internauci donoszą o kolumnach wojska zdążających do Paryża. Premier zapowiedział, iż 89 tys. funkcjonariuszy będzie dbać o spokój w całym kraju

3847

Francuski premier Edouard Philippe zapowiedział w programie wieczornym telewizji TF1, że 89 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostanie rozmieszczonych w całym kraju w sobotę, w tym 8 tys. w Paryżu. Potwierdził wcześniejsze spekulacje medialne, że na ulicach stolicy pojawią się transportery opancerzone żandarmerii.

– Stoimy w obliczu osób, które nie są tutaj, by protestować, ale żeby zniszczyć i chcemy mieć środki, by nie dać im wolnej ręki – oglosił.

Nastroje podgrzewały od rana doniesienia medialne o wypowiedziach nieformalnego rzecznika prasowego ruchu “żółtych kamizelek”- kierowcy ciężarówki – Erica Droueta, który ogłosił:

Reklama / Advertisement

– W sobotę nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie. W sobotę będziemy na Polach Elizejskich, wszyscy chcemy iść na Pałac Elizejski.

Pałac Elizejski znajdujący się w Paryżu przy rue du Faubourg Saint Honoré (nr 55) nieopodal Pól Elizejskich jest oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów.

Francois de Rugy pełniący funkcję ministra stanu oraz ministra transformacji ekologicznej i solidarnej oraz Marlene Schiappa – sekretarza stanu ds. równości kobiet i mężczyzn skrytykowali mocno Droueta. Nazwali go anarchistą i oświadczyli, że jego apel jest “bardzo poważnym atakiem na republikę”.

Reklama / Advertisement

Kierowca odrzucił te oskarżenia, twierdząc że chodzi mu o pokojowy protest. Odsunięcie Macrona od władzy jest jednak według niego “hasłem przewodnim na przyszłość”.

Na Twitterze pojawiają się zdjęcia wojskowych transportów, które mają zmierzać do Paryża. Jedni wiążą to ze wzmocnieniami sił bezpieczeństwa w związku z sobotnią mobilizacją “żółtych kamizelek”, inni twierdzą że to rutynowa zmiana w ramach tzw. Planu Vigipirate (Vigilance et protection des installations contre les risques d’attentats terroriste à l’explosif) – państwowego systemu alarmowego dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, mającego zapobiegać i zwalczać terroryzm.

za: bfmtv.com
lci.fr

Reklama / Advertisement