Indonezja: Fale tsunami uderzyły w Sumatrę i Jawę. Są setki zabitych i rannych [WIDEO]

Przynajmniej 168 osób poniosło śmierć, a 745 zostało rannych, a 20 zostało rannych w wyniku uderzenia fal tsunami, które dotknęły dwie indonezyjskie wyspy: Jawę i Sumatrę. Tragiczny bilans może wzrosnąć ze względu na utrudniony dojazd służb ratowniczych spowodowanych zniszczonymi drogami.

Ponadto zostało uszkodzonych 430 domów, dziewięć hoteli i około 10 łodzi. Najprawdopodobniej przyczyną potężnych fal był piątkowy wybuch wulkanu Anak Krakatau; wówczas słup popiołu miał około 400 metrów wysokości, a władze ostrzegały, że nie wolno zbliżać się do wulkanu na mniej niż 2 kilometry.

Komunikat indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) mówi, że fale uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej, w tym plaże i kurorty popularne wśród zachodnich turystów. Wulkan Anak Krakatau to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów, do jego wybuchów dochodziło wiele razy w ciągu ostatnich miesiący.

map

We wrześniu 2 tysiące osób zginęło w trzęsieniu ziemi w rejonie wyspy Sulawesi. Również wówczas powstały fale tsunami, które zniszczyły w dużym stopniu nadmorskie miasto Palu. Indonezja leży na terenie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia rozciągającego się od Nowej Zelandii, poprzez Nową Gwineę, Indonezję, Japonię, a dalej sięgający wybrzeżami obu Ameryk aż do południowych rubieży Ameryki Południowej. Obszar ten charakteryzuje się częstym występowaniem trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, a także możliwością powstania fal tsunami.

za: rmf24.pl, www.bbc.com