REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Imigracyjny Pakt przyjęty w Marrakeszu. Polska i kilkanaście innych krajów nie podpisało dokumentu.

1829

Pomimo sprzeciwu między innymi Stanów Zjednoczonych, Izraela, Polski i kilku innych krajów, większość państw w ONZ – 164 przyjęła dzisiaj w marokańskim Marrakeszu pakt w sprawie migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration).

Jest to pierwszy dokument, który kompleksowo reguluje międzynarodowe migracje. Nie ma on żadnej mocy prawnej, ale ma upowszechniać standardy i normy, a także, jak ostrzega wielu ekspertów ułatwić zmniejszenie kontroli na granicach i przyjmowanie większej liczby imigrantów.

Został on przyjęty przez aklamację, ale wcześniej wycofało się z niego wiele krajów poczynając od Stanów Zjednoczonych, Izraela czy Węgier. Do porozumienia nie przystąpiły również Polska, Czechy, Słowacja, Bułgaria, Łotwa, Szwajcaria i Austria. Agencja Reutera zaznacza, że w lipcu wszystkie kraje członkowskie akceptowały pakt – z wyjątkiem USA, ale po naciskach, krytyce prawicowych polityków zaczęły się z niego wycofywać ze względu na groźbę zwiększenia imigracji z Afryki czy Bliskiego Wschodu.

Reklama / Advertisement

Polski rząd zdecydował w zeszłym miesiącu, że nie poprze dokumentu ze względu na to, że “nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej”.

Przed przyjęciem porozumienia z apelem wystąpił sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres, który chciał, aby państwa, które odmówiły jego przyjęcia jednak zmieniły w ostatniej chwili swoje stanowiska.

– Mogę tylko mieć nadzieję, że dostrzeżecie wartość tego paktu dla waszych własnych społeczeństw i przyłączycie się do naszego wspólnego przedsięwzięcia”. Wyraził przekonanie, że pakt jest „inspirujący” i nazwał go „mapą drogową do zapobieżenia cierpieniom i chaosowi oraz przygotowania strategii współpracy, które będą służyć nam wszystkim” – mówił.

Wyraził on także nadzieję, że nieobecne kraje dołączą się do tego dokumentu, co można odczytać jako zapowiedź próby nacisków na te państwa. Sekretarz generalny ONZ zapewniał, że pakt imigracyjny nie narzuca poszczególnym krajom polityki imigracyjnej i nie jest prawnie wiążący.

Reklama / Advertisement

za: wPolityce.pl

 

Berlin opłacał powstanie paktu imigracyjnego ONZ! To oficjalne informacje rządu Merkel.

Reklama / Advertisement