Imam z Pragi wezwał miejscowych muzułmanów do zbrojenia się po atakach w Nowej Zelandii [WIDEO]

Islamski kaznodzieja, rezydujący w czeskiej Pradze, spotkał się z ostrą krytyką zarówno umiarkowanej części miejscowych muzułmanów, jak i mediów oraz władz naszego południowego sąsiada po tym, jak powiedział muzułmanom w opublikowanym na Facebooku nagraniu, że powinni wyposażyć się w broń po ataku na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii.

– W świetle ostatnich tragicznych wydarzeń informuję wszystkich naszych członków, zwłaszcza mężczyzn, wszystkich, którzy chcą uzbroić się, by chronić swoje zdrowie i własność. Skontaktujcie się ze mną, a pomogę Wam. Salam Alaikum – powiedział urodzony na Ukrainie imam i przewodniczący jednego ze stowarzyszeń wyznawców islamu.

Imam Kusznarenko po opuszczeniu kraju osiedlił się w Czechach przed 20 laty. Kilka lat temu przeszedł na islam,a duchownym muzułmańskim jest od zaledwie kilku tygodni. Współwyznawcy odcięli się od niego publicznie, a praska społeczność muzułmańska ogłosiła, że ??”każde oświadczenie lub akt przewodniczącego Kushnarenko jest jego prywatną działalnością i nie reprezentuje opinii muzułmanów mieszkających w Pradze lub Czechach”.

Muneeb Hassan Alrawi, szef Czeskiego Centrum Muzułmańskiej Społeczności, również skomentował to oświadczenie, mówiąc, że nie popiera go i nazwał je “złym krokiem”.

Przesłanie Kusznarenki potępił także minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček, przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.

– Po pierwsze, cieszę się, że część społeczności muzułmańskiej potępiła to nagranie. Myślę, że to właściwy krok. Dla mnie niedopuszczalne jest wzywanie, zwłaszcza w takiej atmosferze, do masowego uzbrajania ludzi – powiedział minister.

REKLAMA/Advertisement

Śledztwo w tej sprawie wszczęło Narodowe Centrum Przeciwko Przestępczości Zorganizowanej (Národní centrála proti organizovanému zločinu) przy komendzie głównej Policji Republiki Czeskiej. Po tym, jak rozpętała się medialna burza, ukraiński imam przekonuje, że opublikował wideo z powodu islamofobicznych nastrojów w Czechach.

– Chodzi o zapobieganie. Powiedziałem to, aby różni idioci zastanawiali się, czy warto iść do meczetu i czynić zło – powiedział.

za: blesk.cz