Im dalej do urzędu skarbowego tym lepiej! To powinno być rozwiązanie systemowe

To świetny pomysł, aby Urząd Skarbowy Warszawa Wola mieścił się na Bemowie, a Urząd Skarbowy Warszawa Bemowo na Ochocie. To wręcz rozwiązanie genialne, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców obu tych dzielnic.

Ktoś mógłby zarzucić, że to przecież idiotyczne, że jednak jakieś tam utrudnienie, niewygoda dla mieszkańców Woli i Bemowa, że muszą sprawy związane ze skarbówką załatwiać w innej dzielnicy. Aby dotrzeć do “swojego” urzędu na Ochotę mieszkańcy Bemowa jadąc przez Wolę czasami muszą odstać swoje w korku w Alei Prymasa Tysiąclecia. Można by też rzec, że droga do urzędu wiedzie kanałami. A dokładnie wiedzie tunelem przy Dworcu Zachodnim i specjalnie nie ma innego połączenia. To jest w praktyce jedyne.

REKLAMA/Advertisement

Podróżując komunikacją miejską – co jest bardzo modne w kampanii wyborczej i dlatego każdy kandydat na prezydenta miasta obowiązkowo musi odbyć taką podróż pod okiem kamer – jako mieszkaniec Bemowa jadę o 20 minut dłużej do “swojego” urzędu skarbowego niż do urzędu skarbowego dla Woli. Nawet do urzędu skarbowego na Bielanach dojadę o minutę, dwie szybciej niż do Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo.

Ale jak napisałem na początku to jest w sumie dobre rozwiązanie. Urząd skarbowy zwykle bowiem nie budzi u obywateli dobrych skojarzeń. Urząd zwykle coś od obywatela chce. W przypadku urzędu skarbowego chce od niego pieniędzy. Czyli tego na czym obywatelowi bardzo zależy i czym bynajmniej nie chce się z nikim dzielić, tym bardziej z urzędem. Jeżeli więc urząd jest na co dzień poza zasięgiem wzroku obywatela to wpływa to na lepsze samopoczucie tegoż obywatela, który nie widząc urzędu, nie reaguje nerwowo na jego widok, głośno komentując (czy to jadąc własnym transportem czy też publicznym) “To złodzieje!”.

REKLAMA/Advertisement

Jerzy Wasiukiewicz – rysownik satyryczny, dziennikarz, publicysta. Członek Zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Współzałożyciel i redaktor Dziennika Narodowego. Prezes stowarzyszenia Ruch Wolności.