REKLAMA

REKLAMA

IKEA wypuszcza na rynek swoje firmowe torby w barwach tęczy. 100 % dochodu na fundację LGBT

1391

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gadżetów słynnej szwedzkiej firmy meblarskiej IKEA jest błękitno-żólta torba FRAKTA, stworzona przez paryski butik Colette.

Począwszy jednak od 1 czerwca firma wypuści limitowaną serię toreb w barwach tęczy. Data nie jest przypadkowa, gdyż przez ruch LGBT czerwiec uznawany jest za miesiąc szczególny (tzw. Pride Month), gdyż upamiętnia zamieszki w Nowym Jorku w 1969 r. Zamieszki na Stonewall Inn (w rejonie pubu Stonewall) były serią spontanicznych, gwałtownych demonstracji członków społeczności gejowskiej (LGBT) przeciwko nalotowi policji, który miał miejsce we wczesnych godzinach porannych 28 czerwca na wspomniany pub w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Są one powszechnie uważane za najważniejsze wydarzenie prowadzące do zaktywizowania ruchu gejowskiego.

Całkowity dochód ze sprzedaży toreb ma zostać przekazany fundacji Human Rights Campaign – największej grupie interesu oraz political action committee osób LGBT w Stanach Zjednoczonych. Jak stanowi statut organizacji, “HRC wyobraża sobie Amerykę, gdzie geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe maja zapewnioną równość i przyjmowani są jako pełnoprawni członkowie amerykańskiej rodziny w domu, pracy i każdej społeczności”.

za: ikea.com

REKLAMA

REKLAMA