“Idziemy po masonów!” – tłum Żółtych Kamizelek splądrował świątynię wolnomularzy w Tarbes [WIDEO]

Tłum protestujących Żółtych Kamizelek włamał się w sobotę do siedziby i świątyni loży masońskiej we francuskiej wiosce Tarbes w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Pireneje Wysokie. Splądrowanie zostało potępione przez rząd francuski, który oskarżył protestujących o “głupotę” i “nietolerancję”.

Około 450 protestujących zebrało się w Tarbes w sobotnie popołudnie w 17. weekend antyrządowych demonstracji. Około północy, jak donosi gazeta “La Dépêche”, niektórzy protestujący zaczęli krzyczeć: “Idziemy po masonów!”.

REKLAMA/Advertisement

Grupa demonstrantów pomaszerowała na masońską świątynię. Część obrzuciła kamieniami budynek i ostatecznie grupa weszła do środka. Zniszczono meble oraz ezoteryczne ozdoby wiszące na ścianach. Zabrano też cztery ceremonialne miecze, które później jednak zostały zwrócone.

 

Policja wszczęła dochodzenie, a minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner (nie ukrywający swojej przynależności do wolnomularstwa) potępił atak.

REKLAMA/Advertisement

– Po Żydach masoni – napisał na Twitterze, nawiązując do rzekomego antysemityzmu w szeregach protestujących. – Kiedy głupota spotyka nietolerancję, jest najgorsza.

Castaner oskarżył także Żółte Kamizelki o “brak innego projektu niż nienawiść”.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement

za: ladepeche.fr