Holandia: Koleje państwowe wypłacą odszkodowania za wywożenie do obozów ofiar Holokaustu

Holenderskie państwowe koleje (NS) zdecydowały się wypłacić odszkodowania dla Żydów, Romów i Sinti, którzy w czasie II wojny światowej byli wywożeni do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Firma poinformowała, że odszkodowaniami zajmie się powołana do tego komisja i mają one objąć ludzi, którzy przeżyli Holokaust oraz ich rodziny. Każda sprawa ma zostać rozważona indywidualnie. Spółka podaje, że wypłacenie odszkodowań będzie rekompensatą za “czarną kartę” w historii NS i współpracę całej Holandii z niemiecką III Rzeszą. Ju we wrześniu 2005 r. firma publicznie przeprosiła za swoje zaangażowanie w deportacje blisko 100 tys. Żydów do nazistowskich obozów zagłady podczas II wojny światowej. Okupant zmusił NS m.in. do wybudowania torów do stworzonego w prowincji Drenthe obozu przejściowego Westerbork. Stąd transporty odjeżdzały na wschód do: Auschwitz, Sobiboru, Bergen-Belsen.

Media podają, że kwoty odszkodowań wyniosą pomiędzy 5 a 15 tysięcy euro i trafić mają do 5-6 tysięcy osób. Ich wypłacanie ma zacząć się w sierpniu.

za: rtlnieuws.nl

REKLAMA/Advertisement