REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Holandia: Milion euro na muzeum i pomnik wyzwoliciela Bredy – gen. Stanisława Maczka

451

Milion euro zostanie przeznaczone na zbudowanie Memoriału gen. Stanisława Maczka w holenderskiej Bredzie. Po połowie wyłożą: Narodowa Fundacja na rzecz Pokoju, Wolności i Opieki nad Weteranami (Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg) oraz władze prowincji Brabancja Północna.

W mieście już w 1997 r. powstało muzeum poświęcone polskiemu oficerowi, jednak w styczniu 2015 r. przestrzenie ekspozycyjne muzeum zostały zamknięte na czas nieokreślony w związku z przeprowadzką. Z powodu reorganizacji w Ministerstwie Obrony, właściciela koszar Zoudtlandt – gdzie umiejscowiona była placówka, muzeum musiało opuścić to miejsce po 15 latach.

Projekt Generaal Maczek Memorial zakłada budowę nowej siedziby wspomnianego muzeum oraz pomnika.

Reklama / Advertisement

Gen. Maczek w czasie II wojny światowej stanął na czele 1 Dywizji Pancernej. 1 sierpnia 1944 r. dywizja wylądowała w Normandii, w pobliżu Caen. W składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, gen. Maczek dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise, gdzie zdecydowana obrona Mont Ormel (Wzgórze 262 znane też jako “Maczuga”) przez jego dywizję uniemożliwiła większej grupie rozbitków 7 Armii wydostanie się z kotła. 8 sierpnia 1944 roku ruszyło natarcie wzdłuż szosy Caen-Falaise.

W ciągłych walkach z Wehrmachtem, gen. Maczek prowadził dywizję w kierunku Belgii i Holandii. Wyzwolił m.in. Ypres, Gandawę i Passchendale. Dzięki znakomitemu manewrowi oskrzydlającemu, po ciężkich walkach Maczkowi udało się wyzwolić Bredę bez strat wśród ludności cywilnej.

Na wniosek ponad 40 tys. mieszkańców tego miasta generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Od rządu holenderskiego miał też otrzymać wysoką emeryturę. Zmarł w wieku 102 lat w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

za: maczekmemorial.nl

Reklama / Advertisement