Holandia: Eurosceptyczna partia Geerta Wildersa po raz pierwszy ex aequo na prowadzeniu w sondażach

Wybory parlamentarne w Holandii mają odbyć się najpóźniej w połowie marca 2021 roku. Przybywa więc badań preferencji wyborczych. 

W kilku ostatnich sondażach eurosceptyczna Partia Wolności (Partij voor Vrijheid, PVV) uplasowała się na pierwszym miejscu, aczkolwiek dzieliła prowadzenie z innymi partiami. W każdym z nich miała jednak ten sam wynik czyli 19 %. Na tym samym miejscu była liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego oraz Partia Pracy. W innych badaniach jednak VVD miała przeszło 20 %.

Dobry wynik notuje też eurosceptyczne i antyimigranckie Forum na rzecz Demokracji (Forum voor Democratie, FvD) Thierry’ego Baudeta, które cieszy się poparciem 14 do 17 % respondentów.

Wybory do Tweede Kamer, izby niższej Stanów Generalnych odbyły się 15 marca 2017 r. Na pierwszym miejscu znalazła się VVD – 21,3%. Drugi wynik osiągnęła PVV – 13,1%. FvD, które powstało rok wcześniej dostało 1,8 % głosów ale w maju 2019 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego było to już 10,96%. W tych samych zmaganiach PVV zanotowła rekordowo niskie poparcie. Z 3,53 % głosów nie przekroczyła progu.

Foto: Wilders i Baudet

REKLAMA/Advertisement