Hiszpania: Sondaże dają narodowcom trzecie miejsce przed niedzielnymi wyborami

W najbliższą niedzielę odbędą się w Hiszpanii wybory parlamentarne. Do obsadzenia jest 350 miejsc w Kongresie Deputowanych oraz 208 z 265 miejsce w Senacie (pozostałe mandaty nie są obsadzane w drodze wyborów bezpośrednich, ale senatorów nominują parlamenty 17 wspólnot autonomicznych).

Sondaże w ostatnim tygodniu wyglądają bardzo dobrze dla największej partii narodowej. Wg badania electoPanel/electomania.es z 4–5 bm. na VOX chce głosować 14.7 % wyborców, a wg GESOP/El Periòdic z 3–5 listopada – 15.6 %. W obu przypadkach to trzeci wynik. Prowadzi z niemal 30 % Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (Partido Socialista Obrero Español, PSOE) a za nią z ok. 20 % centroprawicowa Partia Ludowa.

W wyborach do lokalnego parlamentu w Andaluzji z dnia 2 grudnia 2018 r., założone w 2013 r. ugrupowanie pierwszy raz uzyskało swoich reprezentantów w liczbie 12 na 109 ogółem. W wyborach parlamentarnych w kwietniu 2019 r. partia uzyskała 10,26% głosów wprowadzając 24 przedstawicieli do Kongresu Deputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju partia zdobyła 6,2% głosów, co przełożyło się na 4 mandaty, jednak czwarty zostanie obsadzony jedynie w przypadku gdy w trakcie IX kadencji dojdzie do Brexitu.

REKLAMA/Advertisement

Ugrupowanie zostało założone 17 grudnia 2013 r., a pierwsza konferencja prasowa przedstawiająca partię odbyła się 16 stycznia 2014 r. Założycielami byli głównie byli członkowie Partii Ludowej, którzy byli niezadowoleni z działań podjętych przez partię.

Foto: TT/@Santi_ABASCAL

Brak obrazka

REKLAMA/Advertisement