Historia syna Żołnierza Wyklętego – Janusza Niemca, syna Antoniego Żubryda z NSZ [WIDEO]

Janusz Niemiec, syn kpt. Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, „Orłowski”, od wielu lat podróżuje po Polsce, opowiadając historię swojej rodziny. Jego ojciec był zawodowym podoficerem, który po przegranej kampanii wrześniowej był szpiegiem i przemytnikiem; cudem wydostał się z rąk Gestapo. Potem był przez krótki czas oficerem UB, skąd zdezerterował i prowadził do 1946 roku walkę z nową władzą.

W 1945 r. po ucieczce z siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sanoku w budynku przy ul. Henryka Sienkiewicza 5, Antoni Żubryd stworzył ok. 300-osobowy oddział, składający się z byłych partyzantów AK (OP-23, OP-11, Zgrupowania „Warta”) oraz dezerterów z MO, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ludowego Wojska Polskiego. Celem oddziału Żubryda był prowadzenie walki z władzą ludową komunistów w oczekiwaniu na kolejną wojnę oraz przejecie władzy przez Rząd Londyński, a także obrona ludności przed bandami ukraińskimi. 

Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ krypt. „Zuch” – podlegający Oddziałowi III Komendy Okręgu VII NSZ (Kraków) – działał na terenie powiatu sanockiego i ościennych w latach 1945-1946.

Antoni Żubryd i jego żona zginęli zastrzeleni 24 października 1946 roku przez agenta bezpieki, który przeniknął do jego oddziału. Ich syn, Janusz, przebywał przez kilka miesięcy w więzieniu (mając wtedy 5 lat). Został potem zaadoptowany przez swoją ciotkę i przyjął jej nazwisko.

Poniżej zapis spotkania zorganizowanego przez Klub im. Romana Dmowskiego 29 lutego br. w Zgierzu.

REKLAMA/Advertisement