Hipotetyczna partia Hołowni wchodzi do Sejmu z dwucyfrowym wynikiem w pierwszym sondażu, który ją uwzględnia

Pracownia Estymator opublikowała dzisiaj zlecony jej przez portal DoRzeczy.pl sondaż, który uwzględnia nieistniejące jeszcze ugrupowanie, które mogłoby powstać gdyby kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zdecydował się takowe powołać.

Pierwsze miejsce niezmiennie należy do PiS z 44,1 proc., co daje partii rządzącej 242 mandaty. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z 13,4 proc. respondentów i 57 mandatami. Na podium jest jeszcze miejsce dla Koalicji Polskiej z 12,9 proc, co daje jej 55 mandatów.

Partia Szymona Hołowni mogłaby liczyć na 10,6 proc. głosów i 37 miejsc w Sejmie. Potem jest Lewica (10,2 proc.).  35 mandatami. Do Sejmu wchodzi też Konfederacja z  8,8 proc. respondentów i 33 mandatami.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 49% (+12 pp w stosunku do badania z 23-24 kwietnia).

REKLAMA/Advertisement