Hagia Sofia ponownie meczetem? Erdogan tak odpowiada na zapowiedź Trumpa ws. Wzgórz Golan.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że zamierza przekształcić funkcjonującą obecnie jako muzeum najważniejszą dawną świątynię z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego – Hagię Sofię w meczet. Turecki przywódca powiedział, że będzie to odpowiedź na działania Donalda Trumpa o Wzgórzach Golan. Wywołało to ostre reakcje na całym świecie.

Na wiecu wyborczym Erdogan obiecał, że przywrócony będzie dawny status świątyni. Stwierdził, że będzie to odpowiedź na zapowiedzi Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, a teraz taką decyzję podjął ws. Wzgórz Golan.

REKLAMA/Advertisement

Kwestia ta pojawiała się przed lokalnymi wyborami w Turcji zaplanowanymi na niedzielę. Hagia Sofia – kiedyś Kościół Mądrości Bożej była najważniejszym kościołem Cesarstwa Bizantyjskiego. Po zdobyciu Kostantynopola przez Turków w 1453 roku została zamieniona w meczet i funkcjonowała tak do 1935 roku, gdy zamieniono ją na muzeum. Zapowiedzi Erdogana wywołały sprzeciw Grecji, a także UNESCO, które zapowiedziało, że zmiana statusu budowli wymaga jego zgody.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement