Gyöngyösi: Albo Europa Narodów, albo centralizacja i dyktatura

– Unia Europejska poniosła największą porażkę w historii, zadaną przez naród brytyjski – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej w Budapeszcie poseł Marton Gyöngyösi, wiceprezes Jobbiku. – Referendum może być ostatnią szansą i okazją dla Unii Europejskiej, by przemyśleć czy kontynuować kurs ku centralizacji i dyktaturze, całkowicie ignorując europejskie państwa narodowych czy też rozważyć poprzednią koncepcję Europy Narodów. Liderzy państw członkowskich w tej chwili kochają demokracje, o ile legitymizuje ona ich koncepcje.

Gyöngyösi z zadowoleniem przyjął wysoką frekwencję na Wyspach, bo oznacza to, że nie sposób podważyć wyników głosowania.

REKLAMA/Advertisement

– Przedstawiciele Jobbiku mówili, że w brytyjskim referendum, wola wyborców musi być uszanowana, bez względu na ogromne naciski zewnętrzne i wewnętrzne na ich proces decyzyjny. Brytyjczycy pokazali, że owszem, istnieje życie poza granicami Unii Europejskiej.

Tymczasem, jak zauważył, elity polityczne zawsze ostrzegały, że dla UE nie ma alternatywy.

REKLAMA/Advertisement

– Referendum, głosy ludzi, nic nie jest ponad tym. Dla Brukseli może to być ostatnia szansa, aby uniknąć efektu domina, bo ​​to referendum będzie inaczej przykładem, który mógłby doprowadzić do całkowitego upadku UE.