Gwałciciel miał nie być karany, bo rodzina zgodziła się by brat ofiary zgwałcił jego siostrę

Funkcjonariusze policji aresztowali w sobotę wieczorem dwanaście osób, w tym cztery kobiety, za zaaranżowanie tzw. gwałtu odwetowego. Doszło do tego w Pir Mahal w prowincji Pendżab – donosi “Dawn”, najstarsza i najpopularniejsza w Pakistanie gazeta anglojęzyczna.

Podinspektor Shaukat Ali Javed ustalił, że kilka dni temu mężczyzna określany jako “W” dokonał gwałtu na kobiecie znanej jako “N”. Gdy rodzina gwałciciela poprosiła krewnych ofiary o przebaczenie i pojednanie, rodzina “N” postawiła warunek. Brat “N” miał w rewanżu zgwałcić siostrę “W”. Ostatecznie wspomnianych dwunastu członków obu rodzin wyraziło zgodę na ten pomysł po wspólnym spotkaniu. Następnego dnia dokonano “gwałtu odwetowego”.

REKLAMA/Advertisement

Sprawa wyszła na jaw, gdy ujawniono istnienie zaopatrzonego w pieczęcie obu rodów dokumentu, w którym zainteresowane strony zawarły treść swojej umowy. Znalazła się w nim decyzja o niewszczynaniu przeciwko sobie kroków prawnych w celu pojednania.

Nie jest to pierwszy taki przypadek. Siły bezpieczeństwa aresztowały w lipcu ub.r. 25 członków rady wiejskiej z małej miejscowości Raja Ram niedaleko Muzaffarabadu, stolicy pakistańskiej prowincji Azad Dżammu i Kaszmir – informowała BBC.

REKLAMA/Advertisement

Rada (dżirga), która często tradycyjnie ma kompetencje sądu pierwszej instancji, wydała niezwykle kontrowersyjny wyrok, nakazując dokonanie gwałtu na nastoletniej dziewczynie, jako kroku odwetowego za gwałt dokonany przez jej brata na innej, dwunastoletniej dziewczynce. Wyrok został faktycznie wykonany przez skarżącego w obecności członków rady i rodziców obu dziewczynek. Ich matki złożyły jednak potem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na lokalnym posterunku policji.

Dżirgi to rodzaj tradycyjnej rady utworzonej przez miejscowych starszych, która często rozstrzyga spory w wiejskich rejonach Pakistanu. Są jednak od pewnego czasu nielegalne, z powodu wydawania szeregu kontrowersyjnych orzeczeń, w tym “zabójstw honorowych” czy właśnie “gwałtów odwetowych”.

REKLAMA/Advertisement

Seksualność w tym kraju to bardzo trudny temat. Z programu serwisu The Young Turks z roku 2010 można było dowiedzieć się, że Pakistańczycy liderują w przeszukiwaniu internetu pod kątem treści pornograficznych. W roku 2004 Pakistańczycy byli na pierwszym miejscu wśród internautów wyszukujących frazę “seks z koniem”. W roku 2007 byli liderem wśród tych, którzy szukali “seksu z osłem”. A w latach 2007-2009 poszukiwali najczęściej “zdjęć gwałtów”.

Liderowali również w poszukiwaniu takich fraz jak “seks z dziećmi” (2004-2007, 2009), “seks ze zwierzętami” (2004), “seks z psem”, “seks z wielbłądem”.