Grecy rozbudują ogrodzenia graniczne “bez względu na koszty”. Nad granicę jadą transportery opancerzone

Rząd Grecji rozbuduje ogrodzenie graniczne wzdłuż rzeki Ewros, przygotowując się na nową falę migrantów, gdy tylko w Turcji zmniejszy się zagrożenie koronawirusem. Władze w Ankarze po kilku tygodniach jawnego wspierania migrantów szturmujących granicę, wywiozły ich w głąb kraju, poddając kwarantannie. Wiadomo, że pandemia silnie uderzyła w ten kraj ale dokładne dane są nieznane, gdyż lekarze i dziennikarze raportujący niezgodnie z danymi rządowymi są represjonowani.

Plan przedłużenia i wzmocnienia ogrodzenia granicznego jest częścią nowego ustawodawstwa mającego na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa z Wuhan. Władze greckie planują przedłużenie ogrodzenia granicznego “niezależnie od rozmiarów budżetu”.

Opancerzone pojazdy wojskowe zostaną również rozmieszczone wzdłuż granicy z Turcją “w celu zaspokojenia nadzwyczajnych i pilnych potrzeb służących interesowi publicznemu i ochronie granic krajowych i UE”, donosi gazeta “Proto Thema”.

W tym tygodniu rząd Grecji stwierdził również, że Turcja może wysyłać migrantów z powrotem do greckiego obszaru przygranicznego.

– Zauważyliśmy pewne podejrzane ruchy … W związku z tym zarządziliśmy wzmożony alarm na kilka następnych dni  podczas świąt wielkanocnych – powiedziało źródło z greckiego rządu.

Prawosławni obchodzą Wielkanoc w najbliższą niedzielę i poniedziałek.

REKLAMA/Advertisement

– Wzmocnimy nasze siły wzdłuż granic. W Ewros istniejące ogrodzenie jest wzmacniane i tworzone w miejscach, w których nie istniało. Na morzu, gdzie jest trudniej niż na lądzie, jesteśmy tam ze Strażą Przybrzeżną – oświadczył  minister obrony Nikos Panagiotopoulos.