Grecki premier nalega w Berlinie na rozpoczęcie rozmów nt. reparacji wojennych

Podczas ostatniej wizyty państwowej w Berlinie niedawno wybrany premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, powiedział że ma nadzieję, że Niemcy zgodzą się rozpocząć negocjacje w sprawie reparacji wojennych, donosi Associated Press.

Centroprawicowa partia Nowa Demokracja wygrała lipcowe wybory parlamentarne w Grecji, uzyskując niemal 40 % głosów. Dzięki ordynacji większościowej ma jednak 158 miejsc w 300-osobowym Parlamencie Hellenów. Lider partii został wkrótce potem powołany na stanowisko szefa rządu.

Po spotkaniu z kanclerz Merkel w czwartek Mitsotakis powiedział dzienikarzom, iż „ma nadzieję, że będzie pozytywna reakcja”. Na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu niemieckiego oświadczył, że Grecja chce kontynuować reformy finansowe, które wykraczają poza te, które UE wcześniej zleciła.

REKLAMA/Advertisement

– Chcemy odzyskać zaufanie i wiarygodność, a i chcemy wymienić poglądy na temat długu – orzekł.

Pomimo umów reparacyjnych w kwestii II wojny światowej zawartych w 1960 i 1990 r. między dwoma krajami, wielu Greków uważa, że ​​problem pozostaje nierozwiązany. Mitsotakis wskazał, że jego rząd będzie kontynuował tę sprawę. Grecki premier wspomniał, że znalezienie rozwiązania tego problemu jest „ważne dla ściślejszej integracji naszych dwóch krajów”.

REKLAMA/Advertisement

Na początku kwietnia poprzedni rząd wysłał do Berlina formalną prośbę o rozpoczęcie rozmów w sprawie wypłaty odszkodowań, które – jak twierdzą Ateny – były należne za szkody z I i II wojny światowej. Chociaż Merkel nie zajęła się tym problemem podczas konferencji prasowej, w przeszłości Niemcy stwierdziły, że problem reparacji Grecji za II wojnę światową został rozwiązany. Rząd grecki uważa, że ​​ma uzasadnione roszczenie do uzyskania co najmniej 292 miliardów euro za okupację kraju przez Niemcy podczas II wojny światowej oraz dodatkowe 9,2 miliarda euro za pierwszą wojnę światową.

za: thisismoney.co.uk