Grecki premier nalega w Berlinie na rozpoczęcie rozmów nt. reparacji wojennych

Podczas ostatniej wizyty państwowej w Berlinie niedawno wybrany premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, powiedział że ma nadzieję, że Niemcy zgodzą się rozpocząć negocjacje w sprawie reparacji wojennych, donosi Associated Press.

Centroprawicowa partia Nowa Demokracja wygrała lipcowe wybory parlamentarne w Grecji, uzyskując niemal 40 % głosów. Dzięki ordynacji większościowej ma jednak 158 miejsc w 300-osobowym Parlamencie Hellenów. Lider partii został wkrótce potem powołany na stanowisko szefa rządu.

REKLAMA/Advertisement

Po spotkaniu z kanclerz Merkel w czwartek Mitsotakis powiedział dzienikarzom, iż „ma nadzieję, że będzie pozytywna reakcja”. Na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu niemieckiego oświadczył, że Grecja chce kontynuować reformy finansowe, które wykraczają poza te, które UE wcześniej zleciła.

– Chcemy odzyskać zaufanie i wiarygodność, a i chcemy wymienić poglądy na temat długu – orzekł.

REKLAMA/Advertisement

Pomimo umów reparacyjnych w kwestii II wojny światowej zawartych w 1960 i 1990 r. między dwoma krajami, wielu Greków uważa, że ​​problem pozostaje nierozwiązany. Mitsotakis wskazał, że jego rząd będzie kontynuował tę sprawę. Grecki premier wspomniał, że znalezienie rozwiązania tego problemu jest „ważne dla ściślejszej integracji naszych dwóch krajów”.

Na początku kwietnia poprzedni rząd wysłał do Berlina formalną prośbę o rozpoczęcie rozmów w sprawie wypłaty odszkodowań, które – jak twierdzą Ateny – były należne za szkody z I i II wojny światowej. Chociaż Merkel nie zajęła się tym problemem podczas konferencji prasowej, w przeszłości Niemcy stwierdziły, że problem reparacji Grecji za II wojnę światową został rozwiązany. Rząd grecki uważa, że ​​ma uzasadnione roszczenie do uzyskania co najmniej 292 miliardów euro za okupację kraju przez Niemcy podczas II wojny światowej oraz dodatkowe 9,2 miliarda euro za pierwszą wojnę światową.

za: thisismoney.co.uk