Grecja: Kamienie na policję, gaz na 15 tys. demonstrantów. Burzliwa demonstracja w Salonikach [WIDEO]

Grecka policja użyła wczoraj gazu łzawiącego przeciwko ok. 15 tys. demonstrantów w Salonikach, gdzie protestowano przeciwko porozumieniu osiągniętemu przez Grecję i Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii (FYROM) w celu rozwiązania sporu dotyczącego nazwy tego ostatniego kraju.

Problemy z nazwą tego kraju są efektem sprzeciwu Grecji wobec nazywania tej bałkańskiej republiki “Macedonią”. Na forum ONZ Republika Macedonii oficjalnie została przyjęta jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, znana także pod angielskim akronimem FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Nazwę “Republika Macedonii” uznaje oficjalnie obecnie 125 krajów na świecie ze 154, z którymi Macedonia utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Władze Grecji wychodzą z założenia, że na terenie Grecji nie ma już oryginalnych Słowian – Macedończyków, a słowiańskojęzyczni obywatele Grecji są Grekami, zeslawizowanymi w przeszłości lub potomstwem rodzin wielokrotnie mieszanych. Grecy uważają też, że liczące trzy tysiąclecia określenie “Macedończyk” nie powinno być zawłaszczane na oznaczenie narodowości i na wyłączność przez naród słowiański.

W czerwcu Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie kończące lata sporu między dwoma krajami o nazwę państwa, godząc się na nazwę Macedonia Północna. Jednak wywołało to gniewną reakcję wielu Greków. Protestujący z greckimi flagami rzucali kamieniami i innym przedmiotami w funkcjonariuszy policji.

Ok. południa kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała Macedończyków do podpisania porozumienia z Grecją o nazwie tego kraju w referendum w tym miesiącu, aby zapewnić sobie przyszłe członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

Foto: TT/??????? ?????????

za: euronews.com
?

REKLAMA/Advertisement