Gowin: “Zawsze byłem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego”

– Uważamy, że nie można dopuścić do sytuacji, że kobiety będą (.) zmuszane prawnie do heroizmu, a tak byłoby, gdyby matka była zmuszana do tego, aby urodzić dziecko, które w trakcie porodu albo zaraz po nim na pewno umrze – stwierdził Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju i pracy w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”.

Zdaniem Gowina “żyjemy w pluralistycznym społeczeństwie”, a “prawo musi odzwierciedlać pluralizm stanowisk”. Zdaniem polityka większość Polaków nie chce zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

– W sytuacji, w której nam, zwolennikom podejścia pro-life, nie udało się przekonać wyraźnej większości Polaków do stanowiska, że przepisy antyaborcyjne powinny być zaostrzone, to tego typu działania na dłuższą metę na pewno nie będą skuteczne – powiedział.

– Uważamy, że nie można dopuścić do sytuacji, że kobiety będą (.) zmuszane prawnie do heroizmu, a tak byłoby, gdyby matka była zmuszana do tego, aby urodzić dziecko, które w trakcie porodu albo zaraz po nim na pewno umrze – zaznaczył i wyraził pragnienie wprowadzenia “ochrony dzieci z Downem”.

Partia Jarosława Gowina, Porozumienie chce w kolejnych dniach przedstawić propozycję przepisów, “które z jednej strony respektować będą orzeczenie TK, a z drugiej strony przedstawią taką wykładnię, która pozwoli uniknąć sytuacji zmuszania kobiet do heroizmu”.


REKLAMA/Advertisement