REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Gowin: Trzeba wygasić spór wokół sądownictwa. Polska będzie przestrzegać przepisów unijnych.

402

– Analizujemy stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i myślę, że po drugiej turze wyborów będziemy mieli jasne zdanie w tej sprawie. Nie stawiajmy “kropki nad i”. Wszystkich telewidzów mogę uspokoić, Polska będzie przestrzegać przepisów unijnych – powiedział w programie “Wydarzenia i Opinie” w Polsat News wicepremier Jarosław Gowin.

– Wszystko przemawia za tym, że spór z Trybunałem Sprawiedliwości wkrótce odejdzie do przeszłości, jaką drogą i czy TSUE podzieli nasze argumenty – zobaczymy. Na pewno dialog między polskim rządem a TSUE będzie trwał. Co do zasadniczej kwestii, to uważam, że trzeba wygasić spór wokół sądownictwa, nie ze względu na wyniki wyborów, tylko dlatego, że to trochę psuje państwo – dodał Gowin.

Na początku tego tygodnia w podobnym duchu wypowiedział się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W rozmowie z radiem RMF FM powiedział, że po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE konieczna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Reklama / Advertisement

– To, co mogę powiedzieć ze wstępnej analizy, rzeczywiście będzie potrzebna ustawa, żeby wprowadzić w życie te postanowienia. Myślę, że jest to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte – stwierdził szef polskiej dyplomacji. – Musimy w związku z tym znaleźć rozwiązanie, mi się wydaje, odnośnie do poszczególnych też osób. Na pewno te miejsca są wolne, ci sędziowie mogliby wrócić, jest to możliwe.

Czaputowicz nie ukrywał, że w SN pozostanie Małgorzata Gersdorf jako jego prezes, a polskie władze powinny zabrać się za nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym:

– Trzeba znaleźć takie rozwiązanie – mówiłem o tym wielokrotnie, to nie jest prosty proces – żeby wprowadzić w życie te postanowienia. Myślę, że władze, zwłaszcza Sejm tutaj jest władny, będzie nad tym tematem pracował – jeżeli będzie potrzeba, będzie to też przedmiotem dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Reklama / Advertisement

za: polsatnews.pl

Reklama / Advertisement