Gowin radzi: “Odrzucić lockdown gospodarczy, natomiast ograniczyć kontakty zawodowe”

– Rząd nie planuje znaczących obostrzeń gospodarczych. Możliwe dodatkowe rozwiązania będą dotyczyły tylko handlu i pozazawodowej aktywności Polaków – powiedział w rozmowie z money.pl wicepremier i minister rozwoju oraz pracy Jarosław Gowin. Polityk uważa, że żaden kraj nie może pozwolić sobie na lockdown taki jak wiosną, bo “druga fala będzie trwała znacznie dłużej”.

– Nasz rząd buduje różne scenariusze. Pozytywny to szczepionka nawet do końca 2020 roku. Analizujemy jednak także scenariusze zakładające, że szczepionka pojawi się wiosną czy jesienią przyszłego roku – dodał Gowin i powiedział, że jest “kategorycznie przeciwny” lockdownowi.

– Jedno jest pewne: nie planujemy znaczących obostrzeń gospodarczych. Jeżeli pojawią się jakieś dodatkowe rozwiązania, to mogą one dotyczyć tylko handlu. Osobna sprawa to czy nie zbliża się pora, by ograniczyć pozazawodową aktywność Polaków. Mamy już na przykład przepisy dla młodzieży do 16. roku życia – mówił Jarosław Gowin.

– Wszystko wskazuje na to, że to kontakty towarzyskie i rodzinne są głównym źródłem zakażeń. To dodatkowy argument za moim stanowiskiem. Trzeba odrzucić lockdown gospodarczy, natomiast ograniczyć kontakty pozazawodowe – dodał.

Oczywiście, zapowiedzi Jarosława Gowina należy traktować z dystansem, zwłaszcza, że kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin zapewniał, że władza nie zamknie cmentarzy, a premier Mateusz Morawiecki podjął inną decyzję.

REKLAMA/Advertisement