Gowin naciska na wpisanie członkostwa w UE do konstytucji: “Chcemy uporządkować relacje Polska – UE”

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cały czas nie przestaje forsować swojego pomysłu na wpisanie do konstytucji członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem polityka taka praktyka miałaby wzmocnić pozycję naszego kraju w UE.

– W kampanii do PE oraz w kontekście Unii partia Porozumienie przedstawiła propozycję najbardziej konkretną – europejskiego rozdziału w konstytucji. Chcemy uporządkować relacje Polska – UE. Zależy nam na ustabilizowaniu obecności naszego kraju w Unii, ale ten rozdział zawiera też procedury wyjścia ze Wspólnoty, bo taka procedura też musi zostać formalnie uwzględniona. No i wreszcie – to bardzo ważny element tego programu – chcemy postawić konstytucyjne bariery ingerencji brukselskiej biurokracji w wewnętrzne sprawy Polski – stwierdził.

REKLAMA/Advertisement

– Wiem, że budzi on kontrowersje. Pomysł skrytykował m.in. Paweł Kukiz. Chciałbym jednak powiedzieć, że te kraje unijne, które dbają o swoją autonomię – Niemcy, Francja, ale także Węgry – taki rozdział w swoich ustawach zasadniczych umieściły. Moim zdaniem warto rozpocząć dyskusję także w Polsce. Ze świadomością, że ewentualny finał znajdzie dopiero w następnej kadencji – dodał i sugerował, że ewentualny Polexit byłby “samobójczym krokiem”.

– Nie mogę wykluczyć, że kiedyś, w przyszłości, jako naród najemy się szaleju i zdecydujemy się na taki samobójczy krok. Mam jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. Zasadniczym problemem nie jest żaden polexit, bo to kompletna bzdura. Tym problemem jest kształt Unii. I o to warto się spierać. O tym warto dyskutować. Jest bowiem oczywiste, że po brexicie UE będzie już inna. W krajach starej Unii pojawiają się popularne, zbierające po kilkadziesiąt procent partie, kwestionujące sens integracji europejskiej. Pojawiają się tam również pomysły, w moim przekonaniu szkodliwe, Unii dwóch prędkości. Uważamy w obozie Zjednoczonej Prawicy, że potrzebna jest Europa solidarna i Europa równych partnerów. Sprzeciwiamy się temu, żeby były uprzywilejowane kraje starej Europy i ci biedniejsi krewni ze Wschodu – mówił Jarosław Gowin.

REKLAMA/Advertisement

za: se.pl

 

WAŻNE! Jeśli obchodzi Cię sprawa ustawy 447, posłuchaj apelu szefa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement