Gowin: “Jesteśmy krajem jednoznacznie proizraelskim – chyba najbardziej proizraelskim w UE”

– Myślę, że ta obiektywna prawda czym był Holokaust i jakie były okoliczności wybuchu II wojny światowej bardzo mocno wybrzmiała w dużej mierze za sprawą polskiej dyplomacji i wystąpienia pana prezydenta Dudy – stwierdził wczoraj wicepremier Jarosław Gowin.

Wyraźnie zadowolony był z zaproszenia Andrzeja Dudy do Jerozolimy przez prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Polityk izraelski tymczasem przyznał w tym tygodniu że Polska walczyła z Niemcami w czasie II wojny światowej, ale dodał, że wielu Polaków “było obojętnych, albo nawet pomagało Niemcom mordować Żydów”.

REKLAMA/Advertisement

– My – mówię nie tylko o obecnym rządzie, ale o polskim państwie – jesteśmy krajem jednoznacznie proizraelskim – chyba najbardziej proizraelskim w Unii Europejskiej – niezrażony mówił Gowin. – Pewne zamieszanie wewnętrzne w Izraelu, niekończący się serial wyborów parlamentarnych, bo tam trwa to już dobre dwa lata, plus nie do końca fortunne sformułowania nowelizacji ustawy o IPN – wszystko to doprowadziło do niepotrzebnego ochłodzenia w relacjach między dwoma państwami. Wierzę, że te relacje wrócą do dobrych stosunków.