“Zakaz pedałowania” – policja użyła gazu wobec sprzeciwiających się Marszowi Równości w Gnieźnie [WIDEO]

– Chcieli nas zablokować, najpierw prawnie, potem fizycznie, ale zebrało się dzisiaj 500 odważnych osób i przeszliśmy ogłaszając Gniezno Pierwszą Stolicą Równości! – ogłosili wczoraj wieczorem organizatorzy Marszu Równości w tym mieście, chociaż dało się zauważyć iż tę liczbę spokojnie można podzielić przez 2.

Bez pomocy policji ochraniającej marsz z pewnością by się to nie udało. Kilkuset kontrmanifestantów wyrażało w sobotnie popołudnie swoje niezadowolenie wzdłuż trasy przemarszu.

REKLAMA/Advertisement

Policja, która liczebnością dorównywała każdej z przeciwnych grup (posiłki ściągnięto z całego województwa) użyła gazu wobec kontrdemonstracji, starając się rozproszyć jej uczestników.

– Po sobotnim marszu równości w Gnieźnie policja zatrzymała dotychczas 9 osób – poinformowała PAP podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji. – Osoby te odpowiedzą, w związku z próbą blokowania marszu i rzucaniem butelkami i jajkami w manifestujących na marszu równości, oraz w policjantów. Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za przestępstwa i wykroczenia, w tym za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, a także za zakłócenie legalnego zgromadzenia.

REKLAMA/Advertisement