REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Główny prokurator wojskowy Ukrainy: Nasz kraj czeka los Jugosławii

323

– Ukraina, tak jak Jugosławia, będzie poligonem dla takich czy innych pokojowych, dyplomatycznych albo innych nowych form rozwiązywania konfliktów zbrojnych w centrum Europy – powiedział wczoraj w programie telewizji „112 Ukraina” gen. Anatolij Matios, doktor prawa i od czerwca 2014 r. prokurator generalny Ukrainy.

Prokurator wojskowy zauważył, że ewentualna misja pokojowa ONZ wprowadzona na terytorium Donbasu, będzie działała niezgodnie z ustawodawstwem ukraińskim, a według prawa innych krajów.

– Nikt nigdy nie powiedział, na jakiej podstawie i na jakich przepisach będą działać siły pokojowe. Kontyngent ma być nie mniejszy niż strona konfliktu, czyli 30-35 tysięcy wojskowych z różnych krajów. Będą to przede wszystkim żołnierze z krajów, które nie są członkami NATO. Zgodnie ze wszystkimi międzynarodowymi normami i standardami ONZ, żołnierze w takiej ilości nie będą odpowiedzialni przed ukraińskim prawem, ale wyłącznie na eksterytorialnej zasadzie odpowiedzialności ustawodawstwa swoich krajów, niezależnie od strony przyjmującej.

Reklama / Advertisement

Mówiąc o kondycji psychicznej bojowników ATO (Anty Terrorystyczna Operacja, jak w oficjalnej nomenklaturze nazywa się walki na wschodzie kraju), Matios przyznał iż według niego, co tydzień 2-3 żołnierzy pozbawia się życia. Urazy psychiczne są niezwykle poważnym problemem. Aż 80% osób biorących udział w bitwach ma pewne objawy zespołu pourazowego. A dotyczy to 80 % z ok. pół miliona ludzi.

za: rian.com.ua

Reklama / Advertisement