Główny inspektor sanitarny MSWiA o tzw. drugiej fali: “Dziennie nawet kilka tysięcy przypadków”

– Myślę, że na jesieni może być dziennie nawet kilka tysięcy przypadków i to nie będzie czymś nadzwyczajnym, ponieważ koronawirus charakteryzuje się sezonowością – stwierdził Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

– Koronawirus, podobnie jak inne wirusy powodujące infekcje dróg oddechowych, charakteryzuje się sezonowością. Oczywiście latem też były przypadki, ale dużo więcej by ich było, gdyby były inne warunki pogodowe – dodał i stwierdził, że “żaden kraj sobie z tym wirusem nie poradził”.

REKLAMA/Advertisement

– Zwycięzcą jedynym był wirus. Nasze małe zwycięstwa to są te, jeśli uda się nam tego wirusa spowalniać. Żadne restrykcje w żadnym kraju nie wyhamowały go całkowicie i musimy się liczyć z tym, że pandemia zakończy się wtedy, jeżeli będzie kilkadziesiąt procent społeczeństwa po kontakcie z wirusem – dodał i nie ukrywał swoich zapędów do zamykania ludzi w domach wbrew decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który skrócił kwarantannę do 10 dni.

– Osobiście tej izolacji nie skracałbym do 10 dni bez wykonywania testu – z tego względu, że ten wirus tak średnio utrzymuje się około trzech tygodni i chcąc nie robić testu, to ten okres izolacji, minimum trzytygodniowy, bym zachował – wypalił, ale dodał, że jest za powrotem do szkół.

REKLAMA/Advertisement

– Po prostu zajęcia muszą się odbywać. Pamiętajmy, że wcześniej też były bakterie i wirusy, były bakterie i wirusy groźniejsze od tego koronawirusa – podsumował.

REKLAMA/Advertisement