Głównodowodzący US Army w Europie: W ciągu 10 lat może dojść do wojny kinetycznej z Chinami [WIDEO]

Frederick Benjamin „Ben” Hodges III – amerykański generał, głównodowodzący US Army w Europie – w wywiadzie dla kanału Strategy&Future mówił o infrastrukturze transportowej, „wojskowym Schengen” oraz wyzwaniach logistycznych związanych z przerzutem żołnierzy na wschodnią flankę NATO.

Oficer narzekał na niewystarczającą liczbę mostów i szlaków kolejowych w Polsce. Wyraził nadzieję, że pomocne będą takie projekty jak Centralny Port Komunikacyjny Solidarność, Via Baltica czy Via Carpathia lub korytarz kolejowy “RAIL 2 SEA” z Gdańska do rumuńskiej Konstancy.

REKLAMA/Advertisement

Jednak Polacy powinni być przygotowani nie tylko na ewentualny konflikt z Rosją. Gen. Hodges przewiduje, że w ciągu 10 lat może dojść do “wojny kinetycznej” z Chinami. “Kinetyczna akcja militarna” (kinetic military action) jest eufemizmem dla aktywnych działań wojskowych. Wyrażenie to jest używane dla ukazania kontrastu między konwencjonalnymi działaniami militarnymi a „miękkim” działaniem – w tym dyplomacją, sankcjami i cyberwojną. Były sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld często używał słów „kinetyczny” i „niekinetyczny”. Termin „kinetyczna akcja wojskowa” został użyty przez urzędnika Białego Domu Bena Rhodesa 23 marca 2011 r. do opisania amerykańskiej akcji wojskowej w Libii.

Wygląda na to, że “wojna kinetyczna” to prostu politycznie poprawne określanie klasycznego konfliktu zbrojnego. Tym bardziej, że Hodges potem już otwartym tekstem mówi, że użyte były rakiety i okręty wojenne, chociaż dodał że ma nadzieję, iż do tego nie dojdzie. W przypadku wojny z Chinami, europejscy sojusznicy mieliby odciążyć siły amerykańskie, operujące już przeciwko dżihadystom z ISIS, w Zatoce Perskiej dla zapewnienia swobody żeglugi w Cieśninie Ormuz itd. Europie Amerykanie wyznaczają zadanie kontrolowania arktycznych szlaków morskich, które leżą w obszarze zainteresowania Rosji. Generał nie wymienił co prawda, które konkretnie kraje miałyby się tym zająć. Wspomniał potem jedynie marynarki brytyjską i francuską, jako mogące przeprowadzać akcje w Cieśninie Ormuz.

REKLAMA/Advertisement

Całe nagranie dostępne jest poniżej, aczkolwiek autorzy nie zapewnili polskiego tłumaczenia.