Gdynia: Rybacy będą protestować przeciwko polityce UE. “KE broniła lobby paszowe, a nie interes rybaków”.

Przed Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni odbyć ma się dzisiaj protest rybaków przeciw polityce Unii Europejskiej. Na ten sam czas zaplanowane jest posiedzenie Regionalnego Komitetu Doradczego Morza Bałtyckiego dotyczącego rybołówstwa w Morzu Bałtyckim.

Naukowcy wraz z rybakami zaznaczają, że działania Komisji Europejskiej doprowadziły ekosystem Bałtyku do katastrofy ekologicznej. Specjaliści biją od lat na alarm w sprawie ograniczenia tzw. połowów paszowych. Bruksela ma te opinie za nic i podwyższa kwoty połowowe.

Prezes Związku Rybaków Polskich Grzegorz Hałubek przypomina, że unijna polityka doprowadziła do tego, że wyginęły niektóre gatunki ryb, w tym tak cenne jak dorsz. Problem ten dotyka również populacje śledzi i szprotów:

– Polscy rybacy powiedzieli: “Dość!” i chcą przy okazji spotkania regionalnego ciała doradczego Unii Europejskiej w Morskim Instytucie Rybackim wyrazić swoje niezadowolenie z tej polityki. Chcą oni doprowadzić do tego, żeby Komisja Europejska zaczęła wreszcie chronić ryby na Bałtyku, a nie lobby paszowe. Do tej pory KE broniła lobby paszowe, a nie interes rybaków – mówi prezes Hałubek.

Międzynarodowa Rada Badań Morza w skład której wchodzą naukowcy i specjaliści apelowała o ograniczenie połowów dorsza o 80 proc., co oznaczałoby zakaz połowu na stadzie wschodnim. Z kolej Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie sięgające 15 proc.

za: radiomaryja.pl

REKLAMA/Advertisement