Gdańsk: “Wychowam dzieci na polskich muzułmanów” – deklaruje kuzyn ofiary ataku na nowozelandzki meczet

Zapytany przez dziennikarza Wirtualnej Polski o to, jak wychowa swoje dzieci, Muhamad Atoun, mieszkający w Gdańsku Palestyńczyk odpowiada:

– Na polskich muzułmanów. W szkole uczą się polskiego, uczą kultury i historii Polski. Siedzą w szkole 6-8 godzin i wchłaniają język i zachowania. Moją rolą jest nauczyć ich tradycji muzułmańskich. Chcemy żyć tutaj, ale zachować też język arabski i naszą tożsamość. Na razie dla dzieci meczet to plac zabaw. Ale słyszą już naszą modlitwę. To w nich zostanie.

REKLAMA/Advertisement

Palestyński stomatolog mieszka na Pomorzu od lat, a w ataku w Christchurch stracił krewnego. Wśród 50 ofiar śmiertelnych był bowiem Atta Elayyan, mąż jego kuzynki Farah – islamski aktywista i współzałożyciel zaatakowanego meczetu.

– On (tzn. Brenton Tarrant – przyp. red.) deklarował, że Europa czy Australia musi być biała, bez muzułmanów. Miał karabiny, miał kamerę, był przygotowany. Wysyłał maile. Miał to przemyślane i przygotowane. Zauważ, że jak tylko terrorysta rzuci słowa “Allahu akbar”, wtedy wszystkie media światowe i polskie piszą – muzułmanin, islamista, terrorysta – mówi dla WP Palestyńczyk. – Fala nienawiści idzie wtedy na cały islam, że to niby islam nawołuje do przemocy. A jak zaatakował biały chrześcijanin to piszą po prostu – strzelanina. To nie była strzelanina. To też był atak terrorystyczny.

REKLAMA/Advertisement

Atoun jest przewodniczącym pomorskiego oddziału Ligi Muzułmańskiej w Polsce. Jest jednym z 12 ludzi, którzy zasiadają w Radzie Imigrantów w Gdańsku, powołanej przez prezydenta Adamowicza.

– Działam także na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz międzykulturowego i mogę powiedzieć, że to jest moją pasją. Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo kocham to co robię. Kiedy przyjechałem do Polski musiałem pokonać wiele przeszkód, spotkałem się z wieloma stereotypami, z którymi do dziś walczę. Jeżeli mogę pomóc także innym, to czemu nie, lubię pokazywać prawdziwy i piękny obraz naszej religii lokalnemu społeczności, lubię pomagać w integracji przyjezdnym muzułmanom, te dwie aktywności sprawiają mi wiele przyjemności – mówił pod koniec grudnia w wywiadzie dla facebookowego profilu “Cudzoziemiec – taki sam człowiek jak Ty”.

za: wp.pl
gdansk.pl