Gadowski o strajku nauczycieli: “Nie ma wygranych, sytuacja jest trudna, problem istnieje”

Red. Witold Gadowski w rozmowie z portalem Fronda.pl skomentował zawieszony niedawno strajk nauczycieli jako porażkę Grzegorza Schetyny i jego obozu politycznego, a także uznał go za próbę destabilizacji państwa. Dziennikarz dodaje, że nikt na nim nie zyskał, bo sytuacja w polskim szkolnictwie wymaga naprawy.

– Klęska tego strajku, który od początku pomyślany był bardziej jako wprowadzenie destabilizacji społecznej niż jako walka o interesy nauczycieli, bardzo mocno nadwątli szanse polityków, którzy wspierali wspierali ten strajk, a wręcz do niego podjudzali a nie byli okazać solidarności z nauczycielami w stratach materialnych które ponieśli. Nauczyciele mają bardzo wiele słusznych postulatów. Rzeczywiście ten zawód, ta grupa społeczna jest poszkodowana. Sprawę należy załatwiać w inny sposób, nie pod szyldami politycznymi i pokrzykiwaniem pana Broniarza – mówi Gadowski.

REKLAMA/Advertisement

Jego zdaniem Grzegorz Schetyna “okazał się nieskuteczny jako lider polityczny a jednocześnie wywiódł nauczycieli na manowce, bo niewiele zyskali a dużo stracili”. Autor “Wieży komunistów” dodaje, że tak naprawdę nikt nie zyskał na tym wydarzeniu.

– Uważam, że w tej sytuacji nie ma wygranych, sytuacja jest trudna, problem istnieje, więc nie można rozpatrywać go w kategoriach wygranych czy przegranych. Na pewno przegranymi są ci, którzy chcieli destabilizacji społecznej i podważenie legalnych władz. Natomiast problem niedoposażenia nauczycieli, braku prestiżu tego zawodu pozostaje i należy go rozwiązać – mówi i chwali pomysł “okrągłego stołu”.

REKLAMA/Advertisement

– Myślę, że „okrągły stół” jest dobrym pomysłem na to, by usiąść z nauczycielami i porozmawiać, oni naprawdę mają poważne problemy, stąd trzeba ich wysłuchać i krok po kroku zacząć rozwiązywać ich dylematy. Jeżeli rząd poświęci dużo merytorycznej uwagi tej grupie zawodowej, to nie sądzę by była to grupa „stracona” dla tego obozu politycznego uważa Witold Gadowski.

za: fronda.pl

REKLAMA/Advertisement