REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Fuszerka z autostrady A2 nikogo nic nie nauczyła? Zakopiankę ukończą … Chińczycy!

570

Po tym jak chińska firma Covec, która wygrała przetarg na budowę odcinka autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, a następnie przestała płacić podwykonawcom wydawać by się mogło, że kolejna budowa realizowana przez firmę z Dalekiego Wschodu będzie niemożliwa. Nic z tych rzeczy! Właśnie chińskie przedsiębiorstwo Stecol Corporation zostało wybrane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do zaprojektowania i budowy odcinka drogi krajowej nr 47  z Rdzawki do Nowego Targu.

Koszty przedsięwzięcia zostały ocenione przez wykonawcę na 706 mln 244 tys. zł, a ich realizacja ma potrwać 49 miesięcy bez okresu miesięcy zimowych. Inwestycja ta obejmuje dwujezdniowy odcinek długi na 16 km, na którym znajdować się będą cztery węzły drogowe: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe.

Wedle Generalnego Pomiaru Ruchu wykonanego w 2015 roku na drodze tej przejeżdża od 4 do 18 tysięcy pojazdów, a natężenie ruchu drogowego rośnie w czasie weekendów, wakacji i ferii zimowych. W 2016 roku rozpoczęto budowę drogi ekspresowej S7 prowadzącej od Lubnia do Rabki Zdroju, która została podzielona na trzy mniejsze odcinki. Droga ekspresowa będzie się kończyć węzłem Zabornia w Rabce z dobudowanym fragmentem  DK47 (odcinek dwujezdniowy) do Chabówki i tam włączona ma być do dwujezdniowej drogi krajowej nr 47, która już łączy Chabówkę z Rdzawką. Właśnie od tego momentu poprowadzona ma być inwestycja realizowana przez Chińczyków.

Reklama / Advertisement

Trasa ta ma połączyć dwupasmówką Kraków z Nowym Targiem. Po jej realizacji będzie możliwy szybszy przejazd ze stolicy Małopolski do Zakopanego, a także ma wzrosnąć bezpieczeństwo na całej trasie. Decyzja GDDKiA jest mocno zaskakująca, tym bardziej, że współpraca z chińskimi firmami przy budowie A2 skończyła się fatalnie …

za: rmf24.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement