Frankowicze protestowali przed Sejmem: Państwo zostawiło nas samych sobie.

Przed Sejmem protestowały dzisiaj osoby poszkodowane w wyniku zaciągnięcia kredytów bankowych we frankach szwajcarskich. Demonstrację zorganizowało stowarzyszenie “Stop Bankowemu Bezprawiu”, a protestujący domagali się pomocy od państwa.

Protestujący mają dość bezczynności państwa i tego, że pokrzywdzeni nie otrzymują żadnej pomocy. Przedstawiciele stowarzyszenia “Stop Bankowemu Bezprawiu”złożyli w Sejmie projekt ustawy i chcą, aby przedłożony był jako projekt poselski. Arkadiusz Szcześniak  – prezes stowarzyszenia – mówił, że projekt ustawy zakłada zakaz eksmisji ludzi, którzy zaciągnęli kredyt we frankach:

– Przygotowaliśmy go w oparciu o orzecznictwo zarówno polskiego Trybunału Konstytucyjnego, jak i ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który wyraźnie powiedział, że polskie przepisy nie są dostosowane do dyrektyw unijnych. W skali ostatniego roku to jest ponad 2 tys. tzw. nakazów zapłat, które jak się okazuje nie są zgodne z przepisami obowiązującymi w całej Unii Europejskiej – mówił.

Inny poszkodowany po wzięciu kredytu we frankach szwajcarskich pochodzący z Przemyśla, podkreślił, że państwo kompletnie lekceważy obywateli w starciu z bankami, a to jest sytuacja diametralnie inna od działań państwowych instytucji w innych krajach:

[Państwo] Zostawiło nas samych sobie. Wszędzie na świecie konsument jest chroniony przez organy państwowe, u nas te organy jakoś są ubezwłasnowolnione. Nie wykonują tego, do czego są powołane i za co biorą pieniądze. To jest bulwersujące. Potwierdza to nawet raport NIK – mówi.

Frankowicze zapowiadają, że chcą pozwać Skarb Państwa w tej sprawie. Pozew dotyczyć ma ustalenia odpowiedzialności państwa za szkody poniesione przez biorących kredyty we frankach, która wynikała z umowy objętej ryzykiem walutowym. Protestujący podkreślają, że działanie to spowodowane jest biernością państwa.

REKLAMA/Advertisement

za: radiomaryja.pl